Skip to content

34 Graham St.Jersey City, NJ 07307

Owner
---
Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Jun 11, 2025

Property Information

Block1505
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,792
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$605,900
53%
Improvement Value:$537,200
47%
Total Assessment$1,143,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,530+33.8%
2024$10,112+40.1%
2023$7,218-0.4%
2022$7,245+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft1,792DeedBook 9907, Page 271Recorded6/17/2025

Property Sale

Sale
$1,075,000

From:

To:

DeedBook 9896, Page 854NU CodePartial parcel (6)Recorded4/29/2025

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,528DeedBook 9681, Page 852NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/14/2022