Skip to content

48 Graham St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07307

Built 2021

Last Sale Price
$962,500
Last Sale Date
Jun 10, 2024

Property Information

Block1505
Lot52
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,579
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,700
30%
Improvement Value:$588,800
100%
Total Assessment$587,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,128-0.6%
2024$13,210+6.1%
2023$12,452
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$962,500

From:

To:

Sq Ft1,579DeedBook 9833, Page 837Recorded7/15/2024

Property Sale

Sale
$855,000

From:

To:

Sq Ft1,579DeedBook 9654, Page 232Recorded4/1/2022

Property Built

Built

Year Built: 2021