Skip to content

126 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 2020

Last Sale Price
$1,110,000
Last Sale Date
Dec 5, 2020

Property Information

Block1508
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,261
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
53%
Improvement Value:$488,000
67%
Total Assessment$728,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,270-0.6%
2024$16,372+40.1%
2023$11,687+50.1%
2022$7,784+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,110,000

From:

To:

DeedBook 9556, Page 560NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5835, Page 63