Skip to content

144 South St.Jersey City, NJ 07307

Built 2005

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 8, 2016

Property Information

Block1508
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,282
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
34%
Improvement Value:$442,500
66%
Total Assessment$667,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,905-0.6%
2024$14,999+40.1%
2023$10,707-0.4%
2022$10,747+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 9139, Page 816Recorded8/19/2016

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 7798, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 2005