Skip to content

185 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block15201
Lot72
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,697
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
30%
Improvement Value:$401,300
70%
Total Assessment$569,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,712-0.6%
2024$12,792+40.1%
2023$9,132-0.4%
2022$9,166+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 8951, Page 56Recorded12/31/2013

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 8028, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1906