Skip to content

177 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block15202
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,057
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,300
28%
Improvement Value:$465,500
72%
Total Assessment$649,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,510+74.7%
2024$8,307+40.1%
2023$5,930-0.4%
2022$5,952+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft2,057DeedBook 9805, Page 231Recorded2/29/2024

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft2,057DeedBook 9770, Page 447Recorded9/12/2023

Property Built

Built

Year Built: 1880