Skip to content

157-61 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Last Sale Date
Mar 30, 2016

Property Information

Block15202
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Assessment

Land Value:$1,026,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,026,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,915-0.6%
2024$23,059+40.1%
2023$16,460-0.4%
2022$16,522+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

DeedBook 9112, Page 93Recorded11/9/2016