Skip to content

14-14a Storms Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Apr 11, 2002

Property Information

Block15202
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,368
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
50%
Improvement Value:$237,600
50%
Total Assessment$475,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,609-0.6%
2024$10,676+40.1%
2023$7,621-0.4%
2022$7,649+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5990, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1915