Skip to content

24 Storms Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Nov 25, 1996

Property Information

Block15202
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,200
32%
Improvement Value:$404,400
68%
Total Assessment$593,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,255-0.6%
2024$13,338+40.1%
2023$9,521-0.4%
2022$9,557+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5091, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1890