Skip to content

204 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Apr 27, 2015

Property Information

Block15203
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class---
DescriptionGX-45

Assessment

Land Value:$535,600
57%
Improvement Value:$404,300
43%
Total Assessment$939,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,988-0.6%
2024$21,120+40.1%
2023$15,076-0.4%
2022$15,132+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,800,000

From:

To:

DeedBook 9039, Page 113Recorded5/18/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$850,000

From:

To:

DeedBook 8957, Page 810Recorded2/20/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 6042, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1925