Skip to content

188 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block15203
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class---
Description1S-COMM-GARAGE

Assessment

Land Value:$227,700
47%
Improvement Value:$257,100
53%
Total Assessment$484,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,826-0.6%
2024$10,893+40.1%
2023$7,776-0.4%
2022$7,805+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$900,000

From:

To:

DeedBook 9306, Page 737Recorded5/16/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel