Skip to content

31 Storms Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2005

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 21, 2005

Property Information

Block15203
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,100
36%
Improvement Value:$389,300
64%
Total Assessment$605,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,519-0.6%
2024$13,603+40.1%
2023$9,711-0.4%
2022$9,747+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 7509, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 2005