Skip to content

23 Storms Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$17,000
Last Sale Date
Jun 8, 1981

Property Information

Block15203
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class---
Description2SF-2UH&1S-B-C

Assessment

Land Value:$156,300
30%
Improvement Value:$356,300
70%
Total Assessment$512,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,446-0.6%
2024$11,518+40.1%
2023$8,222-0.4%
2022$8,253+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 3324, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 0001