Skip to content

160 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Feb 8, 2006

Property Information

Block15302
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page153

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-F-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,800
45%
Improvement Value:$236,400
55%
Total Assessment$426,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,517-0.6%
2024$9,577+40.1%
2023$6,836-0.4%
2022$6,862+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 7852, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1890