Skip to content

176 Summit Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1887

Last Sale Price
$64,500
Last Sale Date
Jun 26, 1984

Property Information

Block15302
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page153

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-FD-4U-H
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage3,458
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,400
44%
Improvement Value:$404,100
56%
Total Assessment$716,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,999-0.6%
2024$16,100+40.1%
2023$11,493-0.4%
2022$11,536+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 3418, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1887