Skip to content

102 Summit Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07304

Built 1896

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Apr 6, 2022

Property Information

Block15305
Lot1
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page153

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,756
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,800
19%
Improvement Value:$576,300
81%
Total Assessment$712,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,901-0.6%
2024$16,001+214.1%
2023$5,094
Property History

Property Sale

Sale
$815,000
Sq Ft2,756DeedBook 9657, Page 989Recorded4/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1896