Skip to content

248 Suydam Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Apr 1, 2022

Property Information

Block20303
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page203

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,779
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
51%
Improvement Value:$206,500
49%
Total Assessment$421,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,412-0.6%
2024$9,471+40.1%
2023$6,761-0.4%
2022$6,786+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$840,000
Sq Ft2,779DeedBook 9666, Page 168Recorded5/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 1895