Skip to content

136 Kensington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$877,000
Last Sale Date
Sep 23, 2019

Property Information

Block16402
Lot57
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,701
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,300
22%
Improvement Value:$600,900
78%
Total Assessment$766,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,109-0.6%
2024$17,217+40.1%
2023$12,290+70.4%
2022$7,211+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$877,000
Sq Ft2,701DeedBook 9444, Page 908Recorded10/25/2019

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook 8719, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1890