Skip to content

445-7 Pacific Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jul 9, 2025

Property Information

Block15602
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page156

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,464
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$271,400
63%
Improvement Value:$159,300
37%
Total Assessment$430,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,617+200.8%
2024$3,197+40.1%
2023$2,282-0.4%
2022$2,291+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft2,464DeedBook 9917, Page 823Recorded8/5/2025

Property Sale

Sale
$106,702
DeedBook 7203, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1993