Skip to content

413-5 Pacific Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Oct 14, 2024

Property Information

Block15602
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page156

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
36%
Improvement Value:$89,500
64%
Total Assessment$139,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,115-0.6%
2024$3,135+40.1%
2023$2,238-0.4%
2022$2,246+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000,000
Sq Ft2,464DeedBook 9879, Page 993Recorded2/13/2025

Property Sale

Sale
$98,150
DeedBook 5819, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1993