Skip to content

406-8 Halladay St.Jersey City, NJ 07304

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Mar 1, 2025

Property Information

Block15602
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page156

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$237,500
47%
Improvement Value:$263,700
53%
Total Assessment$501,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,192+107.5%
2024$5,393+40.1%
2023$3,850-0.4%
2022$3,864+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$980,000
Sq Ft2,464DeedBook 9885, Page 378Recorded3/12/2025

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 9078, Page 809Recorded11/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1993