Skip to content

112 Liberty View Dr.(Unit C0375)Jersey City, NJ 07302

Built 2011

Last Sale Price
$488,000
Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block15801
Lot19
QualifierC0375
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4S+BT-80U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage567
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
24%
Improvement Value:$322,400
76%
Total Assessment$422,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,432-14.3%
2024$11,010+40.1%
2023$7,860-0.4%
2022$7,889+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$488,000
Sq Ft567DeedBook 9754, Page 406Recorded6/21/2023

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft567DeedBook 15801, Page 19Recorded3/23/2016

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8842, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 2011