Skip to content

112 Liberty View Dr.(Unit C0474)Jersey City, NJ 07302

Built 2011

Owner
---
Last Sale Price
$486,000
Last Sale Date
Sep 11, 2025

Property Information

Block15801
Lot19
QualifierC0474
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4S+BT-80U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage545
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$381,200
79%
Total Assessment$481,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,745-0.6%
2024$10,813+40.1%
2023$7,718-0.4%
2022$7,747+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$486,000
Sq Ft545DeedBook 9935, Page 952Recorded10/10/2025

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft545DeedBook 9493, Page 952Recorded7/1/2020

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft545DeedBook 8988, Page 312Recorded8/11/2014

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8843, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 2011