Skip to content

15 Exchange PlaceJersey City, NJ 07302

Commercial

Last Sale Price
$48,000,000
Last Sale Date
Feb 17, 2022

Property Information

Block14502
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page145

Building Details

Building Class---
Description11S-B-C-D-E-H

Assessment

Land Value:$12,355,900
43%
Improvement Value:$16,644,100
57%
Total Assessment$29,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$647,570-12.7%
2024$741,510+22.9%
2023$603,486-0.4%
2022$605,743+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$48,000,000
DeedBook 9650, Page 978Recorded3/18/2022

Property Sale

Sale
$24,000,000
DeedBook 7161, Page 143