Skip to content

66 Columbus Dr.Jersey City, NJ 07302

Built 2007
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 20, 2023

Property Information

Block13003
Lot1
QualifierC8002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class---
Description7S-8U-C-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,083,600
13%
Improvement Value:$26,436,300
87%
Total Assessment$30,519,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$681,509-0.6%
2024$685,782
Property History

Property Sale

Sale
$10

Property Built

Built

Year Built: 2007