Skip to content

54 Monitor St.Jersey City, NJ 07304

Built 1899
Apartment

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
May 21, 2001

Property Information

Block15802
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page158

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-D-7U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
40%
Improvement Value:$367,200
60%
Total Assessment$612,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,670-0.6%
2024$13,756+23.1%
2023$11,170-0.4%
2022$11,212+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5809, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1899