Skip to content

68 Monitor St.Jersey City, NJ 07304

Built 2024
Commercial

Last Sale Price
$3,500,000
Last Sale Date
Sep 2, 2020

Property Information

Block15802
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page158

Building Details

Building Class---
Description6S-39U-2C-G5
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,276,400
26%
Improvement Value:$9,534,400
74%
Total Assessment$12,810,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$286,065+282.7%
2024$74,744+202.8%
2023$24,686-0.4%
2022$24,778+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$3,500,000
DeedBook 9510, Page 505Recorded9/25/2020

Property Sale

Sale
$387,000
DeedBook 5755, Page 324