Skip to content

15 Warren St.(Unit C0312)Jersey City, NJ 07302

Built 2002

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block15901
Lot24
QualifierC0312
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page159

Building Details

Building ClassC1320
Description4S-F-D-105U-C(1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,085
Acreage1.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
8%
Improvement Value:$785,500
92%
Total Assessment$854,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,074-0.6%
2024$19,194+1641.8%
2023$1,102-0.4%
2022$1,106+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft1,085DeedBook 9664, Page 723Recorded5/9/2022

Property Sale

Sale
$870,000

From:

To:

Sq Ft1,085DeedBook 9091, Page 510Recorded1/13/2016

Property Sale

Sale
$870,000
DeedBook 9091, Page 510

Property Sale

Sale
$418,917
DeedBook 7097, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 2002