Skip to content

100 Warren St.(Unit C8001)Jersey City, NJ 07302

Built 1992

Last Sale Date
Nov 23, 1994

Property Information

Block15902
Lot1
QualifierC8001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page159

Building Details

Building ClassC0000
DescriptionCOMMERCIAL UNIT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,590,000
66%
Improvement Value:$3,910,000
34%
Total Assessment$11,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$256,795-0.6%
2024$258,405+19.9%
2023$215,576-0.4%
2022$216,382+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4802, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1992