Skip to content

257 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1970

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jul 29, 2010

Property Information

Block1602
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,675
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
38%
Improvement Value:$371,700
62%
Total Assessment$599,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,391-0.6%
2024$13,475+40.1%
2023$9,619-0.4%
2022$9,655+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 8748, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1970