Skip to content

17 Charles St.Jersey City, NJ 07307

Built 1974

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jan 9, 2003

Property Information

Block2803
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F&B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,394
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
35%
Improvement Value:$390,700
65%
Total Assessment$604,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,498-0.6%
2024$13,583+40.1%
2023$9,696-0.4%
2022$9,732+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 7038, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1974