Skip to content

102.5 Congress St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Mar 24, 2020

Property Information

Block1602
Lot4
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-F-3U-COND
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage615
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,900
21%
Improvement Value:$235,100
79%
Total Assessment$296,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,610-0.6%
2024$6,651+53.0%
2023$4,347-0.4%
2022$4,363+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft615DeedBook 9484, Page 486Recorded5/7/2020

Property Sale

Sale
$296,000
DeedBook 9291, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1890