Skip to content

125 Sherman Ave.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block2903
Lot28
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description3S-B-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage625
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
25%
Improvement Value:$225,000
75%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,699-0.6%
2024$6,741+40.1%
2023$4,812-0.4%
2022$4,830+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft625DeedBook 9499, Page 546Recorded8/6/2020

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 9066, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 1900