Skip to content

250 Hancock Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
May 16, 1988

Property Information

Block1603
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2UNH-B-G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,108
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,000
49%
Improvement Value:$288,600
51%
Total Assessment$564,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,608-0.6%
2024$12,687+40.1%
2023$9,056-0.4%
2022$9,090+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3954, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1900