Skip to content

74 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 14, 1994

Property Information

Block2602
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,102
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
48%
Improvement Value:$209,200
52%
Total Assessment$399,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,664-0.6%
2024$8,720+36.2%
2023$6,403-0.4%
2022$6,427+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4810, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1900