Skip to content

353 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Aug 22, 2016

Property Information

Block1604
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description3.5S+BT-F-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,666
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
24%
Improvement Value:$760,000
76%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,330-0.6%
2024$22,470+40.1%
2023$16,040-0.4%
2022$16,100+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft1,666DeedBook 9144, Page 104NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/9/2016

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 7957, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1890