Skip to content

289 Webster Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Mar 11, 2021

Property Information

Block2302
Lot43
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3S-F-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,715
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
14%
Improvement Value:$505,000
86%
Total Assessment$585,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,063+3.8%
2024$12,583+40.1%
2023$8,982-0.4%
2022$9,016+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 9552, Page 325Recorded4/20/2021

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 9431, Page 989NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/5/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900