Skip to content

335 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 4, 2009

Property Information

Block1604
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,593
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
57%
Improvement Value:$157,600
43%
Total Assessment$362,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097-0.6%
2024$8,148+40.1%
2023$5,816-0.4%
2022$5,838+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 8686, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1890