Skip to content

21 Beach St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 7, 2024

Property Information

Block4305
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
49%
Improvement Value:$166,500
51%
Total Assessment$326,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,291-0.6%
2024$7,336+40.1%
2023$5,237-0.4%
2022$5,257+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,592DeedBook 9829, Page 262Recorded6/18/2024

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3376, Page 1027

Property Built

Built

Year Built: 1900