Skip to content

205 Duncan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1908
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block16101
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,554
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
52%
Improvement Value:$194,400
48%
Total Assessment$404,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,030-0.6%
2024$9,087+40.1%
2023$6,487-0.4%
2022$6,511+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft4,554DeedBook 9837, Page 898Recorded7/30/2024

Property Sale

Sale
$820,000
DeedBook 9605, Page 487

Property Sale

Sale
$820,000
DeedBook 9605, Page 487Recorded10/12/2021

Property Sale

Sale
$9,500
DeedBook 3233, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1908