Skip to content

235 Duncan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2014

Property Information

Block16101
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,900
48%
Improvement Value:$211,200
52%
Total Assessment$406,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,068-0.6%
2024$9,125+40.1%
2023$6,514-0.4%
2022$6,538+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$164,500

From:

To:

DeedBook 8917, Page 958Recorded7/1/2013

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 7688, Page 336Recorded10/7/2005

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4157, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1905