Skip to content

203 Duncan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$444,900
Last Sale Date
Nov 16, 2018

Property Information

Block16101
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,856
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,100
43%
Improvement Value:$246,700
57%
Total Assessment$431,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,642-0.6%
2024$9,703+40.1%
2023$6,926-0.4%
2022$6,952+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$444,900

From:

To:

DeedBook 9361, Page 144Recorded11/28/2018

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

DeedBook 9302, Page 220Recorded4/26/2018

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

DeedBook 7351, Page 215Recorded8/25/2004

Property Built

Built

Year Built: 1905