Skip to content

38 Condict St.Jersey City, NJ 07306

Built 1927

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Sep 18, 2024

Property Information

Block16101
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description2.5SF-2U-H-CB-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,680
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,400
40%
Improvement Value:$264,900
60%
Total Assessment$438,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,787-0.6%
2024$9,849+40.1%
2023$7,030-0.4%
2022$7,057+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,680DeedBook 9851, Page 518Recorded10/1/2024

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5711, Page 95

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 3882, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1927