Skip to content

66 Condict St.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jan 11, 1988

Property Information

Block16101
Lot64
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
54%
Improvement Value:$151,800
46%
Total Assessment$326,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,047-0.7%
2024$7,093+42.1%
2023$4,992-0.4%
2022$5,011+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3906, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1905