Skip to content

78 Gautier Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1920

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 30, 2012

Property Information

Block16104
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page161

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
50%
Improvement Value:$176,200
50%
Total Assessment$351,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,842-0.6%
2024$7,891+40.1%
2023$5,633-0.4%
2022$5,654+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 8832, Page 138

Property Sale

Sale
$216,300
DeedBook 7373, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1920