Skip to content

257 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block19701
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page197

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,165
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
34%
Improvement Value:$136,400
66%
Total Assessment$206,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,616+5.0%
2024$4,395+43.4%
2023$3,065-0.4%
2022$3,078+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,165DeedBook 9714, Page 464Recorded12/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1915