Skip to content

14 Van Wagenen Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 9, 2025

Property Information

Block12003
Lot35
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
22%
Improvement Value:$243,800
78%
Total Assessment$313,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,007-0.6%
2024$7,051+40.1%
2023$5,033-0.4%
2022$5,052+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,170DeedBook 9874, Page 404Recorded1/22/2025

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 8670, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1915