Skip to content

429 Fairmount Ave.(Unit C0212)Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block16301
Lot14
QualifierC0212
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building ClassC0685
Description5S-B-A-66U-COND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage685
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
33%
Improvement Value:$133,000
67%
Total Assessment$198,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,421-0.6%
2024$4,449+40.1%
2023$3,176-0.4%
2022$3,188+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 9527, Page 707

Property Sale

Sale
$225,500
Sq Ft685DeedBook 9527, Page 707Recorded12/28/2020

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft685DeedBook 9334, Page 431Recorded8/23/2018

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 8726, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1925