Skip to content

399 Fairmount Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2021

Property Information

Block16301
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,494
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,000
53%
Improvement Value:$172,700
47%
Total Assessment$368,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,233-0.6%
2024$8,285+40.1%
2023$5,914-0.4%
2022$5,936+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908