Skip to content

2595 Kennedy Blvd.(Block 16301 Lot 42)Jersey City, NJ 07306

Built 1912
Vacant Land

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 28, 1994

Property Information

Block16301
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page163

Building Details

Building Class---
Description5S-B-59U

Assessment

Land Value:$1,804,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,804,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,288-0.6%
2024$40,540+22.4%
2023$33,123-0.4%
2022$33,247+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 4813, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1912